Doğal Fotosel Nasıl Çalışır? 8. Sınıf Performans ÖdeviSORU:  Doğal fotoselin çalışma sistemi nedir? Doğal fotosel nasıl çalışır?

Bir cam kürenin iç yüzünü belli bir kısmı açık kalacak şekilde alkali metal (potasyum,lityum vb.) ile kaplanır. Sonrasında ise cam küreye pil bağlanarak bir devre kurulur. Cam kürenin alt tarafında bulunan uca katot diyeceğiz. Çünkü üst tarafta bağladığımız PİLİN eksi kutbunu cam küreye bağladık ve orası anot ucu oldu. Güneş ışığı olmadan önceki sistemde  pil bağlı devre çalışmamaktadır çünkü devrenin eksi ucu tamamlanmamıştır.


Sistemin çalışması için alkali metallerin ışık ile elektron vermesi ilkesinden faydalanılır. Alkali metaller yüksek enerjili beyaz ışık alınca (örneğin güneş ışığı) elektronları kopar ve anot ucuna çekilirler.

Sistemin çalışması için güneş ışığına ihtiyaç vardır. Güneş ışınları cam küreye ulaştığında alkali metallerden elektron kopar ve anot ucuna çekilir. Böylece kapalı devre tamamlanmış olur. Devre tamamlandığı için pilin beslediği sistem artık çalışacaktır.

Bu devre ile basit şeyler yapmak mümkündür. Bu devreyi kullanarak mesela sabah ötmesi için alarm yapılabilir. Pencerenin önüne konulursa, sabah güneş ışığını gördüğü zaman devre tamamlanmış olacak ve alarm ötecektir.

SORU: Fotoselin çalışmasında bir cam kürenin iç yüzeyi alkali metal  (potasyum, lityum vb.) elementlerle kaplanır. Bu elementlerin tercih etmesinin sebebi nedir? Neden bu elementlerin tercih edildiğini periyodik sistemdeki sınıflandırmaya göre nasıl açıklarsınız?

CEVAP: Fotoseldeki cam kürenin iç kısmı sodyum,lityum gibi alkali metallerle kaplanır. Çünkü alkali metaller yüksek enerjili beyaz ışık alınca (güneş ışığı) elektronları kopar ve anot ucuna çekilirler. Güneş ışığı gelince devre tamamlanmış olur ve çalışır.

Cam kürenin içi alkali metalle kaplanan fotosel sadece yüksek enerjili ışıkta çalışır ve bu özelliği sayesinde diğer metallerle kaplanan fotosellerden farklı olur.

Alkali metaller değerlik tabakalarında tek elektronu kolayca kaybederek +1 yüklü iyonlar oluştururlar;bu nedenle kuvvetli indirgendirler. Ayrıca ısı ve elektriği çok iyi iletirler.Bulundukları periyotta iyonlaşma enerjileri en küçük, atom ve iyon çapları ise en büyük olan elementlerdir.

Alkali metaller, daima elektron vererek (+) iyon halinde bulunurlar. Bu özellikleri sebebi ile fotoselin çalışma prensibindeki, küre iç yüzeyinin elektron verme zorunluluğunu sağlar ve devrenin tamamlanmasını sağlarlar. .

Alkali metaller periyodik sistemde 1A gurubunda yer alırlar: Li, Na, K, Rb, Cs ve Fr

Periyodik sistemdeki Alkali Metallerin yeri, mavi renk ile gösterilen yerdir, yani periyodik cetvelin sol kenarındaki elementlerdir. Fotoselin yapımında bu elementlerin tercih edilme sebebi, kolayca elektron kaybedebilmeleri ve elektriği iyi iletebilmeleri olarak açıklanabilir.

SORU: Sistemde alkali metaller yerine ametaller sınıfından bir element kullanılsaydı sistem yine çalışır mıydı? Neden?

CEVAP: Sistemde ametal sınıfından bir element kullanılsaydı fotosel sistem çalışmazdı. Çünkü sistemin çalışması için kullanılacak elementin elektron vermesi gerekir. Oysa ametaller elektron alarak (-) yüklü iyon halde bulunurlar. Hem ametaller elektriği iyi iletmezler.

Ayrıca alkali metalle kaplanan fotosel sadece yüksek enerjili ışıkta çalışır ve bu özelliği sayesinde diğer metallerle kaplanan fotosellerden farklı olur.

SORU: Fotosel sistemin çalışmasında kimyasal tepkime gerçekleşiyor olabilir mi? Neden?

CEVAP: Fotosel sistemde kimyasal tepkime gerçekleşiyor.Bunun sebebi ise alkali metallerin ışık veya ısı gibi uyaranlar karşısında elektron yaymasıdır. Fotosel sisteminde alkali metaller elektron kaybederler. Elektron yaymak ise kimyasal bir tepkimedir.

SORU: Fotosel ile çalışan sistemlerle günlük yaşamımızın başka hangi alanda karşılaşırız?

CEVAP: Fotosel kelime anlamı olarak ‘ışık hücresi’ anlamına gelir. Doğal fotoselden farklı olarak piyasadaki fotoseller genelde yarı-iletken malzemelerden yapılırlar.

Fotosellerin çalışmasında ışık enerjisinden faydalanılır. Işık enerjisi bazı yarı iletkenlerin direnç değerlerinin değişmesine sebep olurken, bazı yarı iletkenlerin de yapısında bulunan elektronların serbest hale geçmesini sağlayarak elektrik akımının oluşmasını sağlar.

En çok kullanılan ışığa duyarlı yarıiletkenler şunlardır:Antimon-sezyum alaşımı, selenyum, kadminyum sülfür, germanyum, talyum sülfür, kurşun sülfür.

Fotosellerin çalışmasın ışığa bağlı olarak direncin değişmesi esasına dayanır. Işığa bağlı olarak direnci değişen genelde kadminyum sülfat gibi kadminyum bileşiğinden oluşurlar. Bu tür fotoselli bir sistemde fotosel kendi başına ışığı elektriğe dönüştürmez, sadece direnci dolayısıyla sistemde gerilim değişir. Bu gibi bir sistem elektronik veya elektromekanik sistemleri ışığa duyarlı olarak kontrol etmek için, durdurmak ya da çalıştırmak için kullanılır.fotoselli kapi 150x150 Doğal Fotosel Nasıl Çalışır? 8. Sınıf Performans Ödevi

Fotosellerin üzerinde sadece alıcı bir göz, ya da hem alıcı hemde verici olmak üzere iki adet göz bulunabilir. Çeşitli fotosel çeşitleri vardır. Hem alıcı hem verici gözü üstünde olanlar, sadece ışık kaynağı olan ve karşısında alıcısı olanlar, cisimden yansıyan ışığı kontrol fotoseller aynı zamanda renge duyarlı olanlarda bu tip sensörlerdir. Fotoseller ışık şiddetine bağlı olarak çalışırlar kapalı veya açık kontak verirler. İki ucuna gerilim verilip diğer ucundan ise kontak alınır.
Fotosel gözün içindeki optik elemanın empedansı, içinde bulunduğu ortamın ışık şiddetine göre değişir. Işık şiddeti ayarlanan Lux değerinin altında ise (hava kararınca) çıkış verir (röle sistemindeki gibi çalışır), ışık şiddeti ayarlanan Lux değerinin üstüne çıktığında ise kontaklarını açar.

Günümüzde sokak lambalarının gün ışığına göre kontrol edilmesinde, matbaacılıkta renk ayrımında, asansörleri durduran kumanda sistemlerinde, baca duman yoğunluğunun ve sıvıların bulanıklığının ölçülmesinde, miktarı fazla olan cisimlerin sayılmasında kullanılan sayaçlarda, fabrikalarda ürünlerin paketlenmesinde, matbaacılıkta kâğıt kesme araçlarında, kapı otomatiklerinde, musluklarda, kağıt havlu makinelerinde, merdiven lambalarında, pozometrelerde, hırsız alarm sistemlerinde, otomatik açılır kapanır kapı sistemlerinde, otomatik çalışan gece lambalarında fotoseller kullanılmaktadır.

doğal fotosel, fotosel, doğal fotosel nedir, FOTOSEL NASIL ÇALIŞIR, fotoselli kapı nasıl çalışır, fotoseller, fotoselin calisma sistemi, dogal fotosel 8 sınıf performans ödevi, doğal fotosel performans ödevi, doğal fotosellerNo Tag

38 yorum yapılmış »

 • online demiş ki:

  cok tesekkurler ilginc

 • rıfo demiş ki:

  çok teşekkür ederim bu benim performans ödevimdi çok ğüzel olmuş elinize sağlık

 • asi demiş ki:

  tesekkürler canım sağol.gardaş sağol gardas

 • asi demiş ki:

  geli ……………geli…..vermirem……………..gardas………………………….lan…………….lan…………………………….seni seviyom askim……..

 • ayşe demiş ki:

  HAYAT MEYAT MESELESİYDİ TEŞKÜR MÜKEMMEL OLAN ÜSTÜ

 • cansu demiş ki:

  wallah elinize sağlık direk buradan yazdım :) )))

 • kartal demiş ki:

  teşekkür ederim

 • cansu demiş ki:

  teşekürler ödevimin aynısını burada buldum

 • aleyna göktas demiş ki:

  tesekürler ödevimin aynisini burada buldum

 • wq demiş ki:

  çok saolun

 • irem.:) demiş ki:

  çok teşekkürler yarın son gündü nerden bulcaktım bunları

 • Şemo demiş ki:

  helal be tamda sorular filan manyak afferin başaarılarının devamını dinlerim :D

 • alara . demiş ki:

  teşekkür ederim

 • sıla demiş ki:

  valla sağolun yarına yetiştirmem lazımdıı :)

 • isim kullanmıom demiş ki:

  waroll amcaoğlu walla tam bnm ödevden alah tutduqunu altın etsin inş (=

 • ecemsu demiş ki:

  aradığım ödevi burda buldum teşekür

 • Talha Eken demiş ki:

  Süper Bi Site Performans Ödevimden 85 aldım teşekkurler

 • Talha Eken demiş ki:

  :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

 • tuğçe öztoprak demiş ki:

  sizin allah yolunuzu daim internet sitenizi baki etsin

 • Anonim demiş ki:

  çok teşekkür ederim gerçekten işime çok yaradı allah sizden razı olsun

 • umutbulut demiş ki:

  allah bı intetneti yaratana kurban bütün türkiyenin allahına kurban

 • mediha demiş ki:

  teşekkürlerrrrrrr :D :D :D

 • evin demiş ki:

  valla hepsini buradan yaptım çok iyide oldu

 • hüseyin demiş ki:

  teşekürler sayenizde ödevden güzel bi not alcam

 • kübra demiş ki:

  doğal fotosel çok anlamsiz bir ödev

 • kübra demiş ki:

  öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum

 • sümeyye demiş ki:

  sınıfımı ve arkadaşlarımı çok seviyorum bunun için allaha dua ediyorum ve işallah sbs yi çok kötü geçti

 • nilay demiş ki:

  ben ve arkadaşlarım bir seferde bulduk ama bizim sınıfdaki hepsi teker teker araştırarak buldudular üstün zekalı olduğumuz için bir kerede bu siteyi koyana çok çok teşekkür ederim.

 • asya demiş ki:

  ya çok saolun işime çok yarayacak bu bilgiler öğretmenlerde inş. güzel bi not verir artık

 • ali demiş ki:

  ya çok saol çok işime yaradı

 • sarı demiş ki:

  çok sağol direk buradan yazdım

 • Ne önemi war ? demiş ki:

  Çok tsskür ederim emeğe Saygı

 • semih demiş ki:

  çok teşekkür edrim harbiden çok işime yaradı

 • serhat demiş ki:

  beni büyük derten kurtardınız çok teşekkürler

 • umut demiş ki:

  hepinizden allah razı olsun sonunda odevimi bitirdim bu cvplar sayesinde yarın sondu saten hepinize tşk ederim

 • kübra demiş ki:

  herkese tşk ederiz eğer yazmasaydınız bu ödevi yapamazdım :) :)

 • MİSAFİR DESEK demiş ki:

  size çok teşekkür ediyorum.Bunları bulmam bir mucizeydi ve siz bunu başardınız iyiki varsınız ve iyiki bunları yazmışsınız!!:):D:)

 • Anonim demiş ki:

  çok teşekkürler

Yorum yapmak ister misiniz?!