Karanfil Çayının FaydalarıKaranfil Çayının Faydaları

karanfil 1 300x199 Karanfil Çayının Faydaları

KARANFİL ÇAYININ FAYDALARI VE YAPILIŞI

Karanfil, 15-20 metre yüksekliğinde, kışın yaprak dökmeyen bir ağaç olan karanfil ağacının çiçeği ve tomurcukları kurutularak hoş kokulu bir baharat olan karanfil baharatı elde edilir. Ayrıca, çiçeklerinden karanfil yağı çıkarılır..

Bilinen Bileşimi : Karanfil tomurcuklarında ogenol (ojenol) adı verilen hidrokarbon, şahsilik asit ve karyofillin içeren bir uçucu yağ (esans) bulunur.

Karanfil Çayının Faydaları Nelerdir:
Karanfilin Antiseptik özelliği vardır, mikropları öldürür.

Karanfil çayı; Hıçkırığı gidermek, iştahı açmak, dimağı kuvvetlendirmek için faydalıdır.

Karanfil çayı, aynı zamanda şiddetli baş ağrılarını giderir ve uyku problemi olanların rahat uyumalarını da sağlar.

Karanfil çayı, zihin yorgunluğunu giderir.

Karanfil tomurcukları nefesin kötü kokusunu yok eder. Bunun için tomurcuklar ağızda çiğnenir .

Mide bulantısını ve kusmayı önler, ateşi düşürür. İshali keser.Karanfil çiçekleri balgam söktürücüdür. Öksürüğü keser.

Karanfil tomurcuğu ağrı kesici ve hafif uyuşturucudur. Bu etkilerinden yararlanılarak diş ağrısını kesmekte kullanılır. Bir adet karanfil tohumu ağza alınır. Ağrıyan çürük dişin yakınına getirilir ve bir süre orada tutulur ya da gene piyasada satılan karanfil yağı biraz pamuğun üzerine damlatılır ve pamuk ağrıyan dişe bastırılır. Karanfil yağı romatizma ve nevralji ağrılarının hafifletilmesinde yararlı olur. Bunun için karanfil yağı ağrılı yerlere dıştan ovuşturularak uygulanır.
Karanfil çayı da bir o kadar faydalı bir içecektir İçene katılan bazı şifalı bitkilerle birlikte faydası daha da artar.

Karanfil Çayı Nasıl Yapılır:
Bir litre kaynar suyun içine iki tutam karanfil tomurcuğu, yarımşar tutam çitlembik ve kuşburnu konulur. 10 dakika kısık ateşte demlendirilir. Bal ile tatlandırılarak içilebilir. Yada sürekli içtiğimiz siyah çayın içine 7-8 adet kuru karanfil atıp içebilirsiniz. Zindelik veren şifalı bir çay olacaktır. Karanfil çayı içerisine tarçın da eklenirse boğaz ağrısı için güzel bir bitkisel çay hazırlanmış olur.

Karanfil Yağının Faydaları:
Karanfilden karanfil yağı da çıkarılır. Karanfil yağı romatizma şikayetlerini azaltıcı etkisi nedeniyle romatizmalı bölgeye sürülürse faydası görülür.

Karanfilin Faydaları  :

Cinsel gücü arttırır ve cinsel isteksizliği azaltır
Kadınların hamile kalmasını kolaylaştırır ve doğuma yardımcı olur
Çok kuvvetli bir mikrop kırıcıdır
Mide ve bağırsakta gaz oluşumunu engeller
Mideyi çalıştırır ve iştah açar
Sindirimi kolaylaştırır
Sinirleri kuvvetlendirir
Zihni rahatlatır ve unutkanlığı engeller
İshale iyi gelir
Sinirsel baş ağrısına iyi gelir
İdrar söktürür

selimapca

tarçın karanfil çayının faydaları, tarçın ve karanfil çayının faydaları, TARCIN KARANFİL ÇAYI FAYDALARI, karanfil, karanfil ağacı, karanfil tarçın çayının faydaları, tarçın ve karanfilin faydaları, tarçın karanfil çayı, Karanfil ve tarçın çayının faydaları, karanfil baharatıNo Tag

25 Aralık 201012.195 okunma Yorum yapılmamış, etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum yapmak ister misiniz?!