Hyper Threading Nedir? HT TeknolojisiHyper Threading (HT) Nedir? Bu yazımızda Hyper Threading teknolojisi hakkında bilgi vermek istedik.

Hyper Threading teknolojisi, iki işlemcinin yaptığı iki ayrı işin,bir işlemci üzerinde yapılmasıdır.

Videolar,Ses dosyaları,Gelişmiş Veritabanı uygulamaları mutlaka işlemci tarafından işlenmelidir.Bu dosyaların işlenmesi , işlemciyi fazla yorar.Bunun için bu tür dosyaları kullanmak için iki işlemci kullanılabilir.Fakat bu olay masraflıdır.Bu yüzden iki işlemci kullanmak yerine HT teknolojisi kullanabilirsiniz.


HT teknolojisi farklı iki programın iş parçacıklarını aynı anda işlemeye olanak sağlar.

ht teknolojisi Hyper Threading Nedir? HT TeknolojisiÖrnek olarak ; bir stadyuma giriş için 2 sıra oluşturulduğunu düşünün.Tek giriş olduğu için ilk sıra stadyuma girer,ardından ikinci sıra girmeye başlar.Şimdide aynı durum için stadyuma iki giriş olduğunu düşünün(HT teknolojisi burada devreye giriyor.).İlk sırada bekleyenler bir girişten,ikinci sırada bekleyenler ise diğer girişten stadyuma girecektir.

HT teknolojisi kullanmak uyumlu işletim sistemine, BIOS yazılımına,bu teknolojiyi destekleyen işlemciye ve çipsete gereksinim duyar.Mesela ; Windows 2000 Professional işletim sistemi HT teknolojisini desteklemez. Dolayısıyla HT ‘nin getirdiği performanstan yararlanılamaz.

ht teknolojisi, ht teknolojisi nedir, hyper threading nedir, ht işlemci nedir, ht teknoloji, hyper threading teknolojisi nedir, HT (Hyper Threading) Teknolojisi nedir, HT (Hyper Threading) Teknolojisi, HT hyper threading, Hyper-Threading nedirNo Tag
3 Şubat 20105.369 okunma 1 defa yorumlanmış, etiketler:,

Bir yorum yapılmış »

  • hamza karaduman demiş ki:

    çok teşekkür ederim bunu yayınladıgınız için

Yorum yapmak ister misiniz?!