Dosya Uzantıları: Popüler dosya uzantıları ve anlamlarıPopüler dosya uzantıları ve anlamları hakkında bilgi vermek istedik. Hangi uzantı ne anlama gelir? Hangi dosya hangi programla açılır? İşte cevapları:

.$$$-Bazı geçici dosyalar bu uzantıyı taşır,bellekte yüklü bir uygulama bulunmuyorsa silmenizde sakınca yok.

.386-Takas dosyası,Windows XP’den önceki 32 bitlik Windows tarafından kullanılan sanal bellek dosyasıdır.

.AI-Adobe Illustrator dosyası.


.AIF,AIFF-Uzantısı “Audio Interchange File Format” olan AIFF,Apple tarafından ses parçalarının ve müziklerin kaliteden ödün vermeden saklanabilmesi için kullanılan sıkıştırma sağlamayan dosya formatıdır.Bu türde ki dosyaları açmak için Quicktime veya iTunes kullanabilirsiniz.

.ANI-Animasyonlu fare imleçlerine ait dosya uzantısıdır.Kullanmak için C:\Windows\Cursors klasörüne kopyalamanız yeterli.

.ARC-Bir dosya sıkıştırma formatı.

.AVS-İntel’in geliştirdiği video yakalama formatı.

.AU-Sun Microsystems ve diğer UNIX tabanlı bilgisayarlarda kullanılan bir ses dosya türü.

.ARJ-Bir dosya sıkıştırma ve arşivleme formatı.Fakat uzun dosya isimlerini desteklemediği için artık kullanılmıyor.

.ASF-Açılımı “Active Streaming File” olan ASF uzantılı dosyalar genellikle akışkan video dosyalarının alımı için kullanılır.ASF dosyası bir akışkan sunucusunu gösterebileceği gibi izlemek istediğiniz videonun tümünü de barındırabilir.

.ASP-Asp-Aktif Sunucu Sayfası sayfaları,sunucu tarafında çalıştırılan,web sitelerinin dinamik içerik(java,flash) sunabilmelerine olanak tanıyan dosyalardır.

.AVI-Çeşitli codeclere sahip video ve ses parçalarını içinde barındırabilen dosya uzantısıdır.Bu uzantıda ki dosyaları çalıştırabilmek için sisteminizde dosyanın içerdiği ses ve video codeclerinin bulunması gerekir.

.BAT-Yığın dosya uzantısı.Bu dosyaları çalıştırdığınızda bir sıra DOS komutu art arda çalıştırılır.

.BAK-Dosyaların yedek almaçlı kopyalarına ait uzantı.Bu dosyalar uygulama tarafından geçici olarak oluşturulur.

.BAS-Basic dilinde kod barındıran dosyalar genellikle BAS uzantısına sahiptir.BAS uzantılı dosyalar Visual Studio kapsamında ki Visual Basic’de,Word ve Excel kapsamında ki Visul Basic for Applications da VBA halen kullanılır.

.BIN-Binary (ikili) veri barındıran dosya türüdür.Bu uzantı CD/DVD imajlarının sonuna da eklenir.Bu dosyanın bulunduğu klasörde CUE dosyaları da bulunabilir,CUE dosyası BIN’in ne gibi bilgiler barındırdığını anlatan açıklayıcı dosyalardır..BIN CD/DVD imajları Deamon Tools gibi sanal sürücü programları ile açılabilir.

.BMP-Kayıpsız,sıkıştırmasız ve 24 bit renk desteği olan imaj formatı.dosya uzantilari Dosya Uzantıları: Popüler dosya uzantıları ve anlamları

.C-Derlenmiş C programcıkları bu uzantıyla saklanır.C dosyaları aslında birer salt metin dosyasıdır,bir metin editörüyle açılabilir.Düzenlenebilmeleri içinse uygun bir C derleyicisine ihtiyaç vardır.

.CAB-Microsoft tarafından hayata geçirilmiş ZIP benzeri bir arşivleme formatı.Windows’un güncel sürümleri herhangi bir program olmadan CAB arşivlerinin içeriğini görüntüleyebilir.

.CDA-Açılımı CD Audio Track olan CDA dosyaları,CD/DVD Rom sürücünüze koyduğunuz müzik CD’lerinizi dinlemenize yardımcı olur.CDA dosyalarının her biri CD’deki bir şarkı için kısayol görevi taşır.Örneğin; 3.CDA uzantılı dosyayı çalıştırarak Windows Media Player’ın CD’deki 3. şarkıyı çalmasını sağlayabilirsiniz.CDA dosyalarını sabit diske kopyalarsanız CD’deki ilgili parçalar diskinize kopyalanmaz.Kopyalamak için CDex gibi Audio CD-Rip programları kullanmalısınız.

.CMD, .COM, .EXE-İkili veri barındıran çalıştırılabilir dosyalardır.

.CPL-Windows denetim masası dosyasıdır.

.CSS-Web ortamında kullanılan hazır stil şablonlardır.Ana dokümandan çağrılan CSS dosyaları,yazı tipi,büyüklüğü,satır aralığı gibi parametrelerin oluşmasına etki eder.

.CSV-virgülle ayrılmış verilen içeren metin tabanlı dosyalardır.

.CUR-Windows imleç dosyası.

.DAT-Genel veri dosyası.Video CD’lerde bulunan DAT dosyaları sıkıştırılmış ses ve MPEG 1 görüntü barındıran basit video dosyalarıdır.

.DLL-Açılımı dynamic link library olan DLL dosyaları,uygulamalrı çalıştırabilmesi için gerekli fonksiyonları içerir.

.DOC-Microsoft Word dokümanı.Bu uzantıda ki dosyaları Wordpad,Openoffice.Org,Ability Write gibi programlarla da açabilirsiniz.

.DOT-Microsoft Word doküman şablonu.

..DRV-Genellikle bir donanıma veya çevre birimine ait sürücü dosyası.

.EPS-Postscript formatı.Genel kabul görmüş,dokümanların vektörel olarak saklanmasına olanak tanıyan bir format.

.FLC, .FLI-Autodesk animasyon dosyası.

.FNT, .Fon, .TTF-Yazı tipi (font) dosyaları.Bu tür dosyaları görüntülemek için üzerine çift tıklamanız,sisteminize yüklemek içinse C:\Windows\Fonts klasörüne kopyalamanız yeterli.

.HLP-Yardım dosyalarının genel uzantısıdır.Görüntülemek için üzerine çift tıklamanız yeterli.

.HTM, .HTML-Çeşitli komutlar kullanılarak biçimlendirilmiş,web tarayıcılar tarafından görüntülenebilen,metin tabanlı dosya uzantısıdır.HMTL dosyaları basit metin editörleriyle oluşturulabildiği için Frontpage,Dreamveawer gibi yazılımlarla da oluşturulabilir.

.ICO-Windows simge dosyası.

.INF-Bilgi dosyaları.Genellikle salt metin içeren bu dosyalar,bir uygulama ve dosya hakkında bilgi içerebildikleri gibi donanım sürücülerinin yüklenmesine de yardımcı olur.Donanım sürücülerinin bulunduğu klasörde ki INF dosyasını inceleyerek hangi donanıma ait olduğunu ortaya çıkarabilir,INF dosyası üzerine sağ tıklayarak Yükle’yi seçip ilgili aygıt sürücülerinin yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

.INI-Açılımı Initialization olan bu dosyaları uygulamaların çalışma parametrelerini saklar.

.JPG, .JPEG, ,JIFF, .JFF, ,JFIF-Bu uzantıların hepsi Jpeg formatını anlatır.Günümüzde en çok kullanıma sahip resim formatıdır.Popüler bir çok grafik yazılımı JPEG formatını rahatça açabilir.

.LOG-Log (kütük) dosyaları,uygulamalarda oluşan hataları veya çalışma adımlarını kontrol etmenize izin veren bilgilendirici dosyalardır ve herhangi bir metin editörü ile açılabilir.

.MDB-Access veritabanı dosyası.

.MID-MIDI ses dosyası,Windows Media Player kullanılarak oynatılabilir.

.MP3-Günümüzde sıklıkla kullanılan müzik dosya formatıdır.MPEG1 video dosyalarının 3. katmanı ayrılarak bu katmana MP3 uzantısı verilmiştir.Hemen her türlü medya oynatıcı tarafından çalıştırılabilir.

.MPE, ,MPEG, .MPG-Aynı zamanda JPEG formatını bulan Motion Picture Experts Group tarafından geliştirilmiş bir formattır.Video dosyaları bu uzantıyı taşır.

.OCX-Uygulamalara çeşitli özellikler kazandıran kütüphane dosyalarıdır.

.PCX-Zsoft tarafından geliştirilmiş bir grafik formatıdır.

.PIF-Microsoft tarafından geliştirilen ve açılımı “Program Information File” olan bu dosya,uygulamanın hangi parametreler kullanılarak çalıştırılacağını Windows’a anlatır.

.PNG-Açılımı “Portable Network Graphics” olan bu imaj formatı halen yaygın olarak kullanılmaktadır.İmajları yüksek oranda sıkıştırabilen bu format,görüntüde herhangi bir kayba sebep olmaz.Quickview,Internet Explorer,Picasa gibi popüler yazılımlar PNG uzantılı dosyaları gösterebilir.

.PPS-PowerPoint Slayt gösterisi.Bir PowerPoint sunumunun(PPT) uzantısını PPS olarak değiştirirseniz dosyayı açtığınızda sunum otomatik olarak dönmeye başlar.

.PPT-PowerPoint sunum dosyaları PPT uzantısını taşır ve Microsoft POwerPOint uygulaması ile açılabilir.

.PSD-Photoshop’un varsayılan imaj formatıdır.

.MOV-Quicktime dosyaları,Apple tarafından sunulan Quicktime uygulaması kullanılarak görüntülenebilir.Bu uzantıya sahip dosyalar,bir müzik parçası,video görüntüsü veya çevresel görüntü barındırabilir.

.RA, .RAM, .RM-Real Networks tarafından geliştirilmiş ses/video dosyasıdır.

.RAR-Yüksek sıkıştırma oranı sağlayabilen bir sıkıştırma/arşivleme dosya türü Winrar veya 7zip gibi programlar kullanılarak açılabilir.

.RAW-Ham yani işlenmemiş görüntü formatı.İlgili makine üreticisinin sunduğu imaj işleme yazılımıyla açılıp,kullanılabilir bir imaj formatına çevrilmeleri gerekir.

.REG-Kayıt dosyası.Bu dosyaların üzerine çift tıkladığınızda içerisinde ki bilgiler Windows Kayıt Defterine eklenir.

.RTF-Açılımı Rich Text Format;yani zengin metin biçimi.Microsoft firması tarafından hayata geçirilmiş,yazı tipi rengi,renk ve vurgulama barındıran metin tabanlı dosyalar hazırlamanıza olanak tanıyan format.

.SIT-Apple Macintosh bilgisayarlarda kullanılan bir sıkıştırma/arşivleme formatı.Açabilmek için sisteminizde Stuffit Expander uygulaması yüklü olmalıdır.

.SCR-Ekran koruyucu dosyalarıdır.Bu dosyaların çalıştırılabilir EXE,COM,MSI gibi dosyalardan farkları bulunmaz.Üzerlerine çift tıklayarak SCR dosyaları çalıştırılabilir.

.SYS-Windows sistem dosyalarıdır.

.TAR-“Tape Archive” ifadesinin kısaltmasından oluşan bu uzantılı UNIX tabanlı işletim sistemlerinde kullanılır.TAR dosya formatında arşivlenip bir araya getirilen dosyalarda sıkıştırma işlemi gerçekleştirilmez.

.THEME-Windows 95’ten sonra kullanılan bu dosya türü arayüz temasını değiştirebilen dosyalara eklenir.

.TIF, .TIFF-Grafik dosyalarıdır.Photoshop,Irfanview,Picasa gibi uygulamalar kullanılarak görüntülenebilir.

.TMP-Geçici (Temporary) dosya.

.TXT-ASCII standardı belirlenmiş karakterleri kullanan metin dosyaları.

.WAV-Herhangi bir sıkıştırma içermeyen ham ses formatı.

.WMF-Popüler bir vektörel grafik formatı.WMF dosyalarının sağladığı avantaj,vektörel olmasının sağladığı avantaj ile kaliteden ödün vermeden istenilen büyüklükte kullanılabilmesidir.Hemen her türlü grafik uygulaması bu formatı tanır.

.XLS-Excel çalışma tablosu.Microsoft Excel ile açılır.

.ZIP-Sıkıştırılmış arşiv dosyası.Winzip,Winrar,7zip gibi programlarla açılabildiği gibi Microsoft Windows işletim sistemlerinde uygulamaya gerek olmadan açılabilir.

dosya uzantıları ve özellikleri, popüler dosya uzantıları, Dosya uzantıları ve özellikleri (resim), dosya uzantıları, grafik dosya uzantıları ve özellikleri, format uzantıları, dosya uzantısı ve özellikleri, en popüler dosya uzantıları, track acılımı, dosya uzantıları ve anlamlarıNo Tag

3 yorum yapılmış »

  • oğuz demiş ki:

    çok işime yara saulun

  • damla demiş ki:

    çok işime yarıyu

  • can demiş ki:

    sagolun

Yorum yapmak ister misiniz?!